Uygun Krediler

Kredi Sicili Nasıl Düzelir?

Finansal açıdan geçmişte yaşadığınız olumsuzluklar kredi sicilinizi doğrudan etkilemektedir. Bu olumsuzluklara örnek verecek olursak, kredi kartı borcunu geciktirmek, hiç ödememek ve çektiğiniz kredi taksitini zamanında ya da hiç yatırmadığınız taktirde sicilinize olumsuz yansıyacak ve ilerleyen zamanlarda özellikle kredi çekme ve kredi kartı alma konusunda sıkıntılar yaşatabilir. Kredi sicili ya da kredi notu ne kadar temiz ve yüksek olursa, şahsın bankacılık işlemleri ve talepleri o denli olumlu geçer.

 

Kredi Sicili NedirKredi Notu Nedir?

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar.

 

Kredi Sicili Nasıl Silinir?

Bu durumda, kredi sicili silme gibi bir uygulamadan ziyade kredi notunu yüksek tutmak için yapılması gereken düzenli kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir.

 

Borç Yapılandırma

Tabi, kredi sicili silme yerine mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Benzer Konular

Sıfır Faizli Ev Kredisi

Sıfır Faizli Ev Kredisi

Her insan bir şekilde ev sahibi olmak ister. Birçoğumuz bu isteğimizi gerçekleştirebilmek için bankaların kurbanı...

Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

Ülkemizde kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır. Ancak kredi kartı kullananların birçoğu kredi kartlarını bilinçsizce kullanmakta...

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Geçmişte mahalle bakkalından alışveriş yapıp veresiye defterine yazdırılır ve maaş yattığında ödeme yapılırdı. Evdeki hesap...

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilirmi?

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilirmi?

Üniversitede okurken maddi sıkıntı çekmeyen öğrenci yok denecek kadar azdır. Ülkemizdeki öğrencilerin bir çoğu çeşitli...

Esnaf Kredisi 2014

Esnaf Kredisi 2014

Genellikle yeni yılın ilk ayları esnaflar için zor geçer. Geride bırakılan senenin vergi ödemeleri, hesap...

Yorum Yazın
Yukarı